Wentylacja mechaniczna
Podejmując decyzję o wykonaniu systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w nowobudowanym obiekcie poszukujemy rozwiązania, które w maksymalny sposób sprosta oczekiwaniom Klienta. Najczęściej oczekiwania te są związane z ceną oraz jakością proponowanych materiałów.
W niniejszym artykule skupimy się na samym systemie rozprowadzenia powietrza, gdyż oferowane obecnie materiały znacząco różnią się między sobą. Obecnie na rynku systemów rozprowadzenia powietrza dostępne są różnorodne rozwiązania. Począwszy od rur typu SPIRO, jednościenne elementy z tworzywa PVC o przekroju kołowym lub prostokątnym, poprzez rozwiązania markowane logiem producentów central wentylacyjnych, które stanowią bardzo interesujące rozwiązanie, jednak charakteryzuje się jednym parametrem, który już na wstępie go eliminuje…zbyt wysoką ceną.
Rozwiązaniem łączącym solidne wykonanie, jakość oraz cenę dostosowaną do warunków rynku polskiego jest systemy wentylacyjne oferowane przez Naszych rodzimych producentów.
Z czego składa się system rozprowadzenia powietrza?
System wentylacyjny składa się z kliku podstawowych elementów:
Przewodów wentylacyjnych PE, które charakteryzują się dwuwarstwową budową z tworzywa PE-HD. Dzięki karbowanej strukturze zewnętrznej warstwy rury uzyskuje się wysoką wytrzymałość na nacisk, dzięki czemu możliwa jest zabudowa przewodów pod wylewką posadzki. Wewnętrzna warstwa przewodu jest gładka dzięki czemu nie powstaje dodatkowy efekt akustyczny (w przeciwieństwie do rur typu SPIRO). Ponadto dzięki dużej elastyczności i możliwości wyginania przewodów możliwe jest maksymalne skrócenie ich długości poprzez odpowiednie prowadzenie. Dodatkowo przewody te nie wymagają stosowania dodatkowej izolacji.
Dostępne są w rozmiarach, np. :Ø50mm lub Ø75mm.
Skrzynki rozdzielcze, wykonane są ze stali nierdzewnej stanowią integralny element pomiędzy rekuperatorem, a przewodami PE. Ich głównym zadaniem jest rozdzielenie strumienia powietrza do poszczególnych przewodów instalacji nawiewu, ograniczając emisję fali akustycznej pochodzącej od pracujących wentylatorów. Najczęściej Ilość króćców przyłączeniowych o średnicy 75mm wynosi 5-24, natomiast średnica wylotu może mieć średnicę 125-250mm.
Skrzynki rozprężne, wykonane są ze stali nierdzewnej są elementami, dzięki którym strumień powietrza przed wylotem
z anemostatu (w przypadku nawiewu) jest rozprężany minimalizując możliwość emitowania fali akustycznej. Ponadto wewnątrz posiada specjalną klapę dzięki której możliwa jest dodatkowa regulacja strumienia przepływu powietrza. Skrzynki można podłączyć bezpośrednio do ramki anemostatów lub zastosować rurę przedłużającą króciec przyłączeniowy.
Dostępne są wersja z 1, 2, bądź 3 ( Ø75) króćcami przyłączeniowymi, oraz z czterema króćcami dla Ø50mm.
Czerpnia/ wyrzutnia ze stali nierdzewnej jest zwieńczeniem wentylacji mechanicznej. Okrągła budowa ośrednicy 160 lub 200mm bardzo dobrze komponuje się na zewnętrznej elewacji budynku, a dodatkowy daszek sprawnie zabezpiecza przed opadami deszczu.
Elementy dodatkowe:
- Uszczelki stosowane do montażu przewodów PE w skrzynkach rozdzielczych i rozprężnych o średnicy 75mm lub 110m;
- Łączniki przewodów o średnicy 75mm lub 110mm wykonane z tworzywa sztucznego;
- Taśma montażowa;
- Rury SPIRO (podejścia do rekuperatora w otulinie;
- Anemostaty nawiewny oraz wywiewne z regulacją strumienia przepływu.
Jak wygląda proces inwestycyjny?
Wykonanie projektu.
1. Po uzyskaniu podstawowych informacji dotyczących budynku oraz przesłaniu projektu, bądź rzutów budynku Projektant wykonuje projekt systemu wentylacji mechanicznej uwzględniający niezbędne obliczenia, dobór materiałów, propozycję centrali wentylacyjnej oraz wycenę prac instalacyjnych.
2. Wykonanie systemu rozprowadzenia powietrza.
W początkowej fazie instalacji wykonywane są przekucia oraz niezbędne przewierty przez strop. Przewierty stanowią bardzo istotny element instalacji. Do tego typu prac wykorzystywane są specjalne wiertnice, które na czas wiercenia są przytwierdzane do podłogi, ściany, czy sufitu (w zależności od możliwości pracy i utwierdzenia. Specjalne wiertło koronowe o średnicy 200, 160 lub 80mm, które w tych instalacjach są najczęściej stosowane, chłodzone są wodą.
Kolejnym etapem jest wykonanie kanałów z rur SPIRO w otulinie, które są stosowane do podłączenia rekuperatora do czerpni oraz wyrzutni, a także doprowadzają strumień powietrza do skrzynek rozdzielczych.
Rozprowadzenie przewodów typu PE , może odbywać się w podłodze- jeśli zostało to przewidziane na etapie projektowym i mamy dostateczną grubość styropianu, bądź pod sufitem, jeśli planujemy wykonanie sufitu podwieszanego. Przestrzeń między rurami jest wypełniana styropianem, a następnie wykonuje się wylewkę. W związku z tym istotne jest zabezpieczenie przewodów oraz poprawne nałożenie uszczelek by nie doszło do przemieszczenia i wypięcia się końcówek rur ze skrzynek.
Ostatnim etapem instalacji systemu rozprowadzenia powietrza jest montaż anemostatów, które montowane są do skrzynek rozprężnych. Alternatywnie można stosować również kratki wentylacyjne, które dobierane są pod konkretne wymagania inwestora, a do nich zamawiane są specjalne skrzynki rozprężne. Wyróżniamy dwa rodzaje anemostatów: nawiewne oraz wywiewne. Mogą być wbudowane w sufit podwieszany lub w pewnych warunkach zamaskowane i pomalowane by „wtopić się w sufit” np. tak jak na zdjęciu obok.
3. Montaż centrali wentylacyjnej
W zależności od upodobań Klienta na rynku oferowane są różnorodne urządzenia o zróżnicowanej budowie. Począwszy od prostych rekuperatorów z wentylatorami na prąd zmienny, wymiennikami krzyżowymi, bez automatycznego by-passu itp. po zaawansowane jednostki z płynnym sterowaniem wentylatorów na prąd stały, automatycznym by-passem, sterowaniem GWC, czujnikiem dwutlenku, węgla, wymiennikiem entalpicznym itd. itp.
Po dokonaniu montażu następuje najistotniejsza część instalacji, która ma wpływ na komfort życia oraz koszty eksploatacji rekuperatora…
4. Wyrównoważenie instalacji!
Jest dokonywane przy wykorzystaniu anemometru, dokonującego pomiarów przepływu strumienia powietrza na nawiewie oraz przy wywiewie. Układ jest badany w kilkukrotnym przebiegu iteracyjnym w celu zebrania większej ilości pomiarów oraz uzyskania poprawnych nastawów.
Po dokonaniu rozruchu oraz wyrównoważenia instalacji pozostaje już tylko korzystanie z uroków pracy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w zaciszu swojego domku z kieliszkiem wina za zaoszczędzone złotówki…
No i proszę pamiętać o wymianie filtrów by cieszyć się też świeżym powietrzem.