Ogrzewanie podłogowe

Obraz

WARTO PAMIĘTAĆ

1. KAŻDĄ INSTALACJĘ REALIZUJEMY W OPARCIU O WCZEŚNIEJ ZATWIERDZONY PROJEKT.
2. SZACUNKOWY CZAS REALIZACJI DLA DOMU O POWIERZCHNI 160 m2 :

  • etap I:1 DZIEŃ,
  • etap II: 3-5 DNI,
  • etap III: 4-5 DNI.

Prowadzenie prac związanych z montażem ogrzewania podłogowego przebiega wieloetapowo, choć z punktu widzenia wykonawczego możemy wyróżnić następujące etapy.

     

    Obraz

    ETAP 0:

    Etapem niezwykle istotnym zarówno ze względu na montaż jak i późniejszą eksploatację jest proces projektowania instalacji grzewczej.

    Ważne jest uwzględnienie wszystkich elementów mających w pływ na efektywność układu, m.in.:

    • rodzaj urządzenia grzewczego: pompa ciepła, kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe- warunkujące temperaturę zasilania podłogówki oraz (w przypadku układu podmieszania) wymagające dodatkowych elementów,
    • rodzaj ogrzewania: podłogowe, mieszane, czy grzejnikowe,
    • rodzaj posadzki w pomieszczeniach: terakota, panele czy parkiet, itd.,
    • uwzględnienie grzejnika drabinkowego w łazienkach,
    • konstrukcja podłogi na poddaszu: żelbet, teriva, drewno itd.
    • grubość styropianu na podłogach parteru oraz piętra,
    • rodzaj oraz grubość wylewki, lub system suchej zabudowy,
    • rodzaj materiału i grubość ścian zewnętrznych budynku,
    • grubość izolacji ścian i dachu,
    • rodzaj okien jakie będą montowane (z uwzględnieniem średniego współczynnika Uw dla całego okna -razem z profilem),
    • opcjonalne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach- za pośrednictwem termostatów, lub aplikacji,
    • ogrzewanie garażu.

    ETAP 1:

    Prace montażowe rozpoczyna się zwykle przy stanie surowym zamkniętym. W początkowym etapie, który zwykle przebiega równolegle do montażu instalacji wod-kan montowana są skrzynki rozdzielaczy, oraz piony grzewcze, które następnie są tynkowane. Piony jak i rury dobiegowe są prowadzone w otulinie, która minimalizuje straty ciepła związane z przesyłem medium od urządzenia grzewczego do odbiornika ciepła.

    Obraz

    ETAP II:

    W momencie gdy budynek jest wytynkowany możemy przystąpić do kolejnego etapu montażu, którym jest montaż styropianu.

    Na wstępie koniecznie trzeba usunąć wszelkie nierówności, które pojawiły się po tynkowaniu- jest to istotne ze względu na przyleganie styropianu do powierzchni podłogi.Odpowiednie ułożenie styropianu choć z pozoru wydaje się być czynnością stosunkowo łatwą w realizacji stanowi proces czasochłonny i wymagający dużej dokładności.

    Przy ścianach montowana jest taśma brzegowa posiadająca wkładkę z pianki, które podobnie jak w przegrodach między poszczególnymi pomieszczaniami pełni rolę dylatacji.
    Styropian jest układany  na zakładkę na folii budowlanej (stosowana dla piwnicy i parteru) i wzajemnie do siebie klejony, natomiast wszelkie wolne przestrzenie są wypełniane pianką co minimalizuje powstawanie mostków termicznych. Dzięki wzajemnemu klejeniu styropianu, otrzymujemy zwartą konstrukcję, która będzie sztywna i nie będzie powodowała przemieszczania się poszczególnych płyt styropianu.

    Ważne!

    • przed układaniem styropianu konieczna jest wizyta firmy od wylewek, która zrobi obmiar wszystkich stropów- w przypadku dużych nierówności może się okazać, ze konieczne jest wyrównanie powierzchni przez ponowne wylanie cienkiej warstwy betonu,
    • warto zwrócić uwagę na zakończenie prac tynkarzy- wszelkie zabrudzenia powinny być w porę usunięte z podłogi. W przeciwnym wypadku konieczne będzie czasochłonne i niepotrzebne skuwanie pozostałości po ekipie tynkarskiej.
    Obraz

    ETAP III

    Ostatni etap układania podłogówki następuje zwykle bezpośrednio po etapie II i jest poprzedzone ułożeniem folii aluminiowej, która pełni rolę ekranu termicznego.

    Wszystkie sekcje w formie pętli prowadzone są od rozdzielacza bez jakichkolwiek łączeń pośrednich. Rury w zależności od pomieszczenia są układane w odpowiednim rozstawie, z uwzględnieniem zagęszczenia podłogówki, np w strefie zwiększonych strat ciepła (przy dużych oknach, ścianach zewnętrznych).

    Rury trójwarstwowe, z których wykonywany jest układ ogrzewania podłogowego są przytwierdzane do styropianu za pośrednictwem spinek- odpowiednia ilość zapewnia przytwierdzenie układu na etapie wykonywania wylewek.

    Dbałość o detale i wykonanie instalacji z uwzględnieniem odległości pomiędzy poszczególnymi rurami zapewnia trapezowe przekazywanie ciepła do podłogi.

    Po wykonaniu całego układu przeprowadzana jest próba szczelności, która ma na celu sprawdzenie instalacji i upewnienie się, iż przed wykonaniem wylewki instalacja jest szczelna..

    Układ ogrzewania wypełniany jest wodą kotłową lub w przypadku gdy obiekt użytkowany jest sezonowo lub może dojść do zamrożenia- roztworem glikoli propylenowego.

    Ostatnim etapem, który warunkuje wykonywanie prac wykończeniowych tj. montaż terakoty jest wygrzewanie podłogówki.

    Ważne!

    • Po wykonaniu wylewki przystępując do montażu paneli podłogowych należy pamiętać o doborze zarówno paneli jak i podkładów przystosowanych do ogrzewania podłogowego (w przeciwnym razie podkład oraz panel będzie ograniczał ilość przekazywanego ciepła do pomieszczenia).
    Obraz

    Zadzwoń do nas

    +48 509-231-183

    Obraz

    Adres e-mail

    biuro@komfo.pl

    Obraz

    ul. Gen. Maczka 9

    43-300 Bielsko-Biała