Kotły gazowe

Obraz

Gazowy kocioł kondensacyjny jest jednym z najbardziej ekonomicznym spośród wszystkich bezobsługowych urządzeń grzewczych, jeśli bierze się pod uwagę nie tylko koszty jego eksploatacji, ale także zakupu i montażu. Ogrzewa on w sposób komfortowy dom i wodę do mycia praktycznie bez udziału mieszkańców, z dużą sprawnością realizując ich życzenia w zakresie parametrów temperatury powietrza i wody.

WARTO PAMIĘTAĆ:
1. KAŻDĄ INSTALACJĘ REALIZUJEMY W OPARCIU O WCZEŚNIEJ ZATWIERDZONY PROJEKT.
2. SZACUNKOWY CZAS REALIZACJI DLA DOMU O POWIERZCHNI 160 m2 :

  • etap I:  1-2 DNI,
  • etap II: 1- 2 DNI.

Kocioł kondensacyjny jest wprawdzie zasilany gazem, a więc paliwem nieodnawialnym, ale wykorzystuje go z najwyższą, blisko stuprocentową sprawnością. Oznacza to, że prawie w całości zamienia energię chemiczną zawartą w gazie w ciepło, które wykorzystywane jest do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody.  Warto wspomnieć iż decyzją Komisji Europejskiej, która Dyrektywą 2009/125/WE (ErP) zakazała z dniem 26 września 2015 roku produkowania i wprowadzania do obrotu kotłów gazowych atmosferycznych z otwartą komorą spalania i tradycyjnych kotłów zwanych turbo z zamkniętą komorą spalania.
Kotły kondensacyjne wygrały konkurencję z innymi rodzajami kotłów nie tylko lepszym wykorzystaniem gazu i mniejszym zanieczyszczeniem środowiska. Mają one także wiele innych zalet, które dla osób budujących dom – lub modernizujących instalację grzewczą w już istniejących – przekładają się na korzyści finansowe i większe bezpieczeństwo.

 

Zalety kotłów kondensacyjnych

Choć wysoka sprawność i mała uciążliwość dla środowiska to niewątpliwie najważniejsze cechy kotłów kondensacyjnych, mają one jeszcze wiele praktycznych zalet.

Zamknięta komora spalania. Kotły kondensacyjne mają komorę spalania całkowicie odizolowaną od pomieszczenia, w którym są zamontowane. Powietrze niezbędne do spalania gazu jest do niej dostarczane oddzielnym przewodem bezpośrednio z zewnątrz,
w ilościach kontrolowanych za pomocą wentylatora o zmiennej prędkości obrotowej. Dzięki temu nie tylko nie jest wychładzane pomieszczenie, w którym stoi kocioł, ale też nie zakłóca on działania wentylacji w domu, szczególnie gdy jest ona naturalna.

Dostarczanie powietrza do spalania bezpośrednio z zewnątrz, wytwarzanie ciepła w kotle oraz usuwanie z niego spalin przewodem spalinowym to proces, w którym wnętrze domu nie bierze udziału. Ma to duże znaczenie nie tylko dla zdrowia, ale i bezpieczeństwa mieszkańców.

W podobny sposób działają wprawdzie konwencjonalne kotły turbo, które też mają zamkniętą komorę spalania. Tyle, że ich sprawność nie jest wiele większa niż atmosferycznych, pobierających powietrze z pomieszczenia. Wynikające z tego tytułu oszczędności na kosztach paliwa, w zasadzie nie pokrywają więc kosztów działania wentylatora, regulującego ilość powietrza dopływającego do ich komory spalania.

  • Brak komina. Kocioł kondensacyjny nie potrzebuje tradycyjnego komina. Wystarczy mu podwójny, koncentryczny przewód powietrzno-spalinowy, którym jest zarówno dostarczane do kotła powietrze do spalania, jak i usuwane są z niego spaliny. Taki przewód może mieć tylko około metra długości, jeżeli kocioł zostanie zamontowany przy ścianie zewnętrznej. Jest więc oczywiste, że będzie on kosztował jedynie niewielki ułamek tego, ile wykonanie we wnętrzu domu komina z wkładem ceramicznym lub ze stali kwasoodpornej oraz wyprowadzenie go ponad dach. Do tego taki komin zabiera powierzchnię mieszkalną i jest źródłem strat ciepła, jeśli więc wszystko się dobrze policzy, już sama rezygnacja z budowy komina może pokryć różnicę w koszcie zakupu kotłów kondensacyjnego i tradycyjnego.
  • Miejsce montażu. Kocioł kondensacyjny nie potrzebuje oddzielnej kotłowni. Można go zamontować w łazience, kuchni, spiżarni, a nawet w korytarzu, gdyż jego obecność nie pogorszy standardu użytkowania tych pomieszczeń. Dotyczy to zarówno możliwości ich wychłodzenia, jak i nadmiernego hałasu, gdyż nowoczesne kotły kondensacyjne pracują bardzo cicho. Przy lokalizacji kotła ważne jest jedynie, by w miejscu jego montażu był dostęp do instalacji wodnej i kanalizacyjnej.
  • Praca z małą mocą. W domu energooszczędnym kocioł przez większą część sezonu grzewczego pracuje z niewielką częścią swojej nominalnej mocy. Dla kotła kondensacyjnego jest to sytuacja bardzo korzystna, gdyż podczas pracy z mniejszą mocą uzyskuje on najwyższą sprawność. Inaczej jest z kotłami atmosferycznymi, których sprawność podczas pracy z niską mocą wyraźnie spada.
  • To właśnie dzięki takiej charakterystyce kotły kondensacyjne bardzo dobrze współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym – podłogowym, ściennym lub sufitowym. Woda zasilająca taką instalację ma bowiem znacznie niższą temperaturę, od tej która musi być dostarczana do grzejników.
  • Eksploatacja. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych regulatorów pokojowych i pogodowych, można bardzo precyzyjnie dostosować pracę kotła kondensacyjnego do oczekiwań mieszkańców w różnych porach dnia i nocy oraz zmieniających się warunków pogodowych. Pozwala to na ograniczenie kosztów ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody do racjonalnego poziomu.
  • Ważne jest też to, że kotły kondensacyjne pracują teraz bardzo cicho, więc nie będą uciążliwe dla domowników nawet wtedy, gdy zostały zamontowane w kuchni lub łazience.
  • Bezpieczeństwo. Bardzo ważną cechą kotłów kondensacyjnych jest to, że praktycznie w stu procentach chronią one mieszkańców przed zabójczą emisją tlenku węgla, wyciekami gazu czy wydostawaniu się spalin przy spadku siły ciągu w tradycyjnym kominie. Ponieważ ich komora spalania jest całkowicie oddzielona od pomieszczenia, w którym są zamocowane, więc nawet w spadek w nim poziomu tlenu (na przykład z powodu wadliwie działającej wentylacji, do czego oczywiście ze zrozumiałych względów nie należy dopuszczać!) nie będzie miał wpływu na poprawną pracę kotła.
  • Trwałość. Kotły kondensacyjne mają zdecydowanie większą żywotność niż atmosferyczne. Już tylko z tego powodu ich zakup – nawet bez uwzględniania wszystkich pozostałych korzyści dla ich użytkowników – był często bardziej opłacalny niż tradycyjnych, gdy były one jeszcze produkowane i dopuszczone do sprzedaży.

 

Obraz

Etapy montażu

kotłowni gazowej

ETAP I:

Ważne!
W systemach kominowych stosowanych do kondensacyjnych kotłów gazowych możemy wyodrębnić przewody powietrzno-spalinowe zbudowane z:

a) z blachy stalowej kwasoodpornej

komin z blachy stalowej

b) z tworzywa sztucznego klasy PPH (rodzaj materiału stanowi nadal nowość na rynku i jest bardzo konkurencyjne cenowo)

komin z tworzywa

 

ETAP II:

montaż i uruchomienie kotłowni z kondensacyjnym kotłem gazowym.

 

Obraz

Zadzwoń do nas

+48 509-231-183

Obraz

Adres e-mail

biuro@komfo.pl

Obraz

ul. Gen. Maczka 9

43-300 Bielsko-Biała